SKÅP, mellaneuropa, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Delvis senare målning, dekor av kineserier. Delbart. Överdel med uppsvängt krön, skuren dekor. Dörrpar med bakomliggande hyllplan samt fyra lådor. Underdel med tre lådor. Senare beslag av mässing. Fotavslutnignar i form av claw and ball. Bredd 160. Djup 63. Höjd 225 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Kompletterat med senare listdekor under lådor samt på gavel. Avslag på lådfront. Torrsprickor. En lös listbit medföljer.