CHIFFONJE, Sengustaviansk, omkring 1800.
Rak form med kalkstensskiva. Fanerad med mahogny. Dragbeslag samt nyckelbrickor i mässing. Längd ca 122, djup ca 48, höjd ca 139 cm. Två nycklar medföljer. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg. Stötskador, där bland annat delar är delvis lösa. Mindre renoverat och kompletterat, med bland annat lagningar av faner samt förstärkningar. Några knoppar till lådor sitter löst. Lås fungerar dåligt i utdragslådor.