POTTSKÅP, rokokostil, 1800-tal.
Fanerad i valnöt. Profilerat gångjärnsförsett lock, dörrpar med bakomliggande förvaringsutrymme, en utdragbar låda i underkant, svängda ben. Växtornamenterade beslag i gulmetall. Längd ca 49 cm, djup ca 40 cm, höjd ca 75 cm.
Slitage. Märken, fläckar. Fanerskador, ställvis materialbortfall. Torrsprickor. Ett gångjärn till dörr trasigt. Nyckel saknas.