BORD, gustaviansk stil, sannolikt Hälsingland, omkr 1800-talets mitt.
Ljust bemålat. Rektangulärt med fyra kannelerade kvadratiska ben. Sarg med dekor av horisontella räfflor. Löstagbar skiva. Längd ca 87 cm, bredd ca 52,5 cm, höjd ca 72 cm.
Senare bemålat. Slitage. Märken, ställvis färgbortfall. Sprickor. En fästpinne till skiva saknas.