ALFRED OHLSON, skulptur, brons, signerad och daterad 1916, gjutarmärkt Herman Bergman Fud.
Man med örn. Med påskrift bla "Svenska idrottsförbundets träningspris 1920-1923 i löpning 800 mtr uppställt av Isaac Westergren" samt "För alltid erövrat av Sven Lundgren, I.K. Göta, Sthlm". Höjd 45cm.
Slitage. Repor.