Med tryckt dedikation till Karl X Gustav och Hedvig Eleonora. Mått 20x22,5x9 cm. Helband av skinn från 1800-talet..
Slitage, fläckar, skador och lagningar. Gulnade blad. Skrift. Ombunden med senare band. Vissa uppfästa blad. Ej fullt genomgången.