SOFFA OCH FÅTÖLJ, Bröderna Andersson, 1900-talets senare del.
Lösa plymåer i rygg och sits. Märkt med plakett. Soffans längd ca 190 cm.
Bruksslitage, fåtöljen med något hårdare slitage på armlän.