KLAFFBORD, "Alunda", ur Ikeas 1700-tals serie, sent 1900-tal.
Ljust målad. Rektangulär form, två klaffar. Brännmärkt. Bredd 118, längd 62 +(2 klaffar á 31), höjd 76 cm.
Slitage, märken, repor, pigmentbortfall. Möjligen senare målat.