PELARBORD, nyrenässans, 1800-talets slut.
Rund form med rik dekor av intarsia, detta bland annat i form av en centrerad schackplan. Diameter ca 81, höjd ca 74 cm.
Slitage, repor och märken/mindre enstaka stötskador. Mindre renovering.