Balusterformad urna av röd marmor, rikt prydd med förgyllda bronsornament, kvadratisk bronsfot, locket med blomsterknopp, höjd 46 cm.
Slitage, nagg, enstaka dekordetalj sitter löst, spricka, tillverkningsdefekter, lagat lock med kantavslag.