Patinerad och förgylld brons. Kvadratiskt urhus på rektangulär sockel, beslagsdekor, krönande antikiserande kvinnogestalt, vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Lejontassar. Höjd 45 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, repor, sekundär patinering/bemålning, sekundära visare. Ej funktionstestad.