Stämplad 'T S'. En liten klocka med vitemaljerad urtavla och romerska siffror. Stiliserad näckrosblommor dekor av silver. Längd 12 cm.
Ej funktionstestad. Ställvis missfärgning. Slitage.
Har tillhört Kapten W Magnusson, Kapten för Sveriges första Ubåt.