Skärm av snäcka, stomme i patinerad metall föreställandes kvinna framför bladverk, rund profilerad stensockel. Höjd ca 32 cm.
Slitage. Märken, repor, fläckar. Snäckan med sprickor vid skärmens fäste, samt enstaka nagg. Ej funktionstestad.