Skål i glas med slipad dekor. Lock med krönande krona. Slev med vridet skaft. Höjd ca 45 cm.
Bruksslitage. Lock med en skada. Putsrester. Silverlegering delvis bortskavd. Smärre nagg. Slev med lagningar.