SKRIVBORDSSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Originalmålning. Genombruten, spjäld rygg. Snurrbar. Kopplad benställning med kannelyr. Lös stoppad sits, klädsel av domestik. Sitthöjd med plymå 48 cm.
Kraftigt färgbortfall. Repor och märken. Fläckar.