Cylinderformad, delvis förgylld med dekor av Sveriges regentlängd i form av medaljavgjutningar. Handtag med kulknopp, tre kulfötter, höjd 21,5 cm.
Slitage, repor, ställvis slagmärken. Undertill med sekundärt pålimmat mynt, ristad stöldskyddsmärkning och graverad gåvogravyr.