Fanérad i valnöt. Skuren dekor samt svängda ben. Utvikbar skiva med låda undertill. Längd 90 cm. Bredd 42x2 cm. Höjd 78 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Fanérskador. Torrsprickor.