BOK, "Stad och land" av Ivar Lo-Johansson med 12 träsnitt av Sven X:et Ericson. Signerad och numrerad.
Boken gjord i 75 numrerade och signerade exemplar varav detta är nummer 44 av 75. Boken är signerad av Ivar Lo-Johansson och träsnitten av Sven X:et Ericson. Träsnitten är handkolorerade. Tryckt år 1945. Längd 37, längd 27 cm. Franskt band.
Smärre slitage.