Rak form. Låda och dörrpar med dekor av botanik och fåglar, bakomliggande lådor, beslag i koppar. Bredd 24, djup 12, höjd 21 cm.
Skador och slitage. Märken, repor, beslag saknas. Nyckel saknas.