Rak form, fasetterade hörn. Fanerad i bla mahogny. Tre lådor med beslag i mässing och intarsiadekor, målad skiva. Bredd 96, djup 43, höjd 86 cm.
Slitage, fanerskador, märken och repor. Renoverad och kompletterad. Nyckel saknas.