BORD, rokoko, 1700-tal.
Senare målning. En låda i sarg. Svängda ben. Profilerad sarg. Längd 99. Bredd 58. Höjd 72 till 74 cm.
Några ben något avkortade. Torrsprickor i bl a lådfront. Fläckar. Repor och märken.