JOHAN TOBIAS SERGEL, medaljong, gips.
Förgylld och grönpatinerad. Hedwig Amalia Charlotta Wachtmeister f. Klinkowström (1777-1810). Gift 1:a gången med Otto Reinhold Möllersvärd, gift 2:a gången med Hans Trolle Wachtmeister av Johannishus. Diam 65 cm.
Slitage, nagg. Retuscher. Färgbortfall. Senare påmålad.