Pharmacopoea Svecica, Stockholm 1775, Pharmacopoea Suecia, editio septima, Stockholm 1869. Samtida helband av skinn utom Pharmacopen 1775 som har marmorerat helband från 1900-talet.
Slitage, smärre skador på bokband, ett bokspänne saknas på faksimilupplagans band, ej genomgångna.