JOHANN BAPTIST HOMANN, handkolorerad etsning, karta över Skåne, 1700-tal.
"Nova tabula Scaniae que est Gothia Australis Provincias Scaniam, Hallandiam et Blekingiam". Stor allegorisk kartusch i nedre högra hörnet. Plåtstorlek ca 50 x 59 cm.
Ej examinerad ur ram. Fläckar. Veck.