Stommar i bemålat trä med skuren växtdekor, kannelerade framben och h-kryss. Dynor samt fast stoppade ryggbrickor klädda med rutmönstrat tyg.
Bruksslitage, träsprickor, mindre fläckar och visst färgbortfall Några skador. Renoverade, kompletterade samt förstärkta.