SPECERIBURKAR med lock, 6 st, porslin, Edward Hald, Karlskrona Porslinsfabrik, 1930-tal.
Dekor i form av ränder i blått respektive guld. Risgryn, frukt, socker, kaffe, ingefära och kardemumma. Två storlekar, höjd 10-18cm.
Bruksslitage. Sliten förgyllning.