STOLAR, 2 st, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets början.
Olika modell. Ljust bemålade. Den ena med balusterformad ryggbricka, fast stoppad sits, hörnfleuroner, och runda nedåt avsmalnande och kopplade ben. Den andra med rak genombruten rygg med spjälknippe, fast stoppad sits och runda ben med överkragning. Skuren mönsterdekor på rygg och sarg.
Slitage. Senare bemålning och klädsel. Förstärkningar i sarg. Märken. Färgbortfall.