BORDSUR, art déco, 1900-talets första hälft.
Sockel och urtavla av onyx. Uret uppburet av kvinna i brons. Höjd 46 cm.
Senare urverk. Ej funktionstestad. Några repor och fläckar. Ytslitage. Sockel med hål efter skylt.