TAKPLAFOND, art déco, 1900-talets första hälft. Höjd ca 40 cm.
Stomme i patinerad mässing. Tre ljuspunkter. Kannelerat skaft med ovanliggande bladdekor, rund plafond med kantdekor av kvinnofigurer samt solfjäderbård i textil. Genombrutet knoppavslut. Diam ca 50 cm.
Slitage. Märken, fläckar. Textil med skador. ej funktionstestad.