BYRÅ, "Haupt NM", IKEA, 1900-talets andra hälft.
Fanerad i riojakaranda, rökad björk, lind, limba, buxbom, lönn, päron, palisander, amerikansk valnöt, rosenträ, kubamahogny enligt medföljande lista. Tre lådor. Röd marmorskiva. Bredd 97, djup 51,5, höjd 80cm. Intyg från Jordbruksverket medföljer, diarienr 4.10.18-10731/14.
Bruksslitage. Repor. Fanerskador. Nyckel saknas.