Fanerad med björk. Delvis rundad front med fyra lådor. Fyra kulfötter. Dekor av pilastrar med avslutande karyatider. Översta lådan med fackinredning. Höjd 96, längd 90, djup 49cm. Nyckel finns.
Kompletterad. Smärre torrsprickor. Repor. Går ej att låsa lådorna.