TAKAMPEL, empire, 1800-talets första hälft. Höjd ca 60 cm.
Mässing samt bemålad metall. För fyra ljus. Diameter ca 42 cm.
Slitage, repor och märken/stötskador. Prismor saknas. Renoverad och kompletterad, bland annat senare elektrifiering. Ej funktionstestad.