SPEGEL med KONSOLBORD, nyrenässans, 1800-talets slut.
Fanerad i valnöt. Rik dekor av bland annat flankerande pilastrar samt krönande snäckformation. Fasettslipat glas. Längd ca 79, bredd ca 37, höjd ca 242. Endast spegelns höjd ca 60 cm.
Slitage, repor och stötmärken/mindre enstaka skador. Mindre renovering.