Cylinderformad med välvt lock och infälld medaljavgjutning med Konung Oscar II:s porträtt, handtag krönt av sköldhållande lejon, tre kulfötter, höjd 25 cm.
Slitage, smärre repor, på livet graverat monogram och årtal.