Konande kuppa med rikt graverad dekor av stad "Charlottenbrunn", förgylld dekor samt kantrand, slipat balusterben. Höjd 18 cm.
Slitage, ursprungligt lock saknas.
Årsta slott, direktör Herman Meeths samling.