Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bl.a puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd exkl skärmfäste ca 39 cm.
Slitage. Fläckar. Senare bronsering. Ett mindre nagg på skålens innerkant under lock. Sockeln något löst monterad. El ej funktionstestad.