BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804).

Fanerad med mahogny. Rak form med avfasade hörn. Raka nedåt avsmalnande kannelerade ben. Tre lådor. Listverk och beslag av mässing. Bredd ca 100, djup ca 52, höjd 86 cm. Signerad på en lådkant "GFT".

Slitage, repor, ställvis fanerskador. En listdel borta. Senare skiva, med nagg. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
20 000 SEK