LOCKDOSA SAMT FAT, porslin, Meissen, 1900-talets mitt.
Lockdosa med dekor av frukter. Lövformat fat med reliefdekor av blommor och dekor av sommarblommor. Lockdosans diameter 7,5 cm. Fatets längd 18,5 cm.
Någon repa. Reliefdekor med nagg.