Marmorskiva. Förgyllt och bronserat. Runda kannelerade ben. Skuren dekor av bladverk, bland annat girlang. Sammankopplade ben med urna. Längd 90 cm. Djup 41 cm. Höjd 89 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Lagningar. Färgbortfall.