Fanerat med bl a mahogny. Dekor av intarsia. En låda i gavel. Raka avsmalnande ben. Fotavslutningar med hjultrissor av mässing. Renoverat och kompletterat, bl a någon senare listbit. Längd 66. Bredd 39. Höjd 76 cm. Nyckel finns.
Mindre fanerskada. Repor och märken.