Helfranskt skinnband, med underliggande trä. Längd 24, bredd 20
Hårt slitage, skador, bokspännen saknas, lagningar. Ej fullständigt genomgången.
Enligt uppgift i bibeln: Cristina Elisabeth Stenström 1811- ?