SKÄNK, gustaviansk provins, omkring 1800.
Bonad. Rak form. 2 lådor samt dörrpar och sidor med rombmotiv. Bredd 113, djup 51, höjd 122 cm. Nyckel finns.
Slitage, märken, repor och fläckar. Spickor. Maskstunget. Renoverad och kompletterad bla senare lister. Nyckel finns med skåpsdörrarna går ej att öppna.