Rak form. Dörr med bakomliggande hyllor och fack målat i blått. Beslag i järn. Bredd 93, djup 30, höjd 86 cm.
Skador, slitage, avslag, fläckar, märken och repor. Renoverad och kompletterad bla senare list på krön. Nyckel saknas.