Fanerat med mahogny. Bronserad dekor. Pelarfot med fyrdelad fotplatta. Fotavslutningar i form av tassar. En låda i sarg. Uppfällbara klaffar. Längd 139. Bredd 67. Höjd 76 cm. Nyckel finns.
Solblekt skiva. Repor och märken.