Patinerad och bronserad metall. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Krönt av sjöman. Höjd 44 cm. Huvens höjd 52 cm. Nyckel finns.
Spricka, ytslitage. Urtavlan med krackelyrer. Urvhusets bakstycke samt glaset framför urtavlan saknas. Ej funktionstestad. Huv med nagg.