CHIFFONJÉ, empire, 1800-talets första hälft.
Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Uppsats med galler. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och skrivinredning, filtklädd skrivskiva. Två lådor under skrivklaff samt en låda över. Uppburen av fristående kolonner, bakstycke med spegelglas. Fotavslutningar med tassfötter. Bredd 92. Djup 42. Höjd 163 cm. Nyckel finns.
Bakstycke med torrsprickor. Något löst listverk. Repor och märken. Någon mindre fanerskada.