SKRIVBORD, "Action Office 1" George Nelson, Herman Miller, formgiven 1961.
Rullklaff, bas av aluminium, inredning av utdragslådor med olika fack. Bredd 123 cm, djup 81 cm.
Repor, slitage. Nyckel saknas.
Leslie Piña, Classic Herman Miller, Hong Kong 1998, sid. 114 f.Jerryll Habegger, Joseph H. Osman, Sourcebook of Modern Furniture, New York, 1997, sid. 101
Modellen formgiven av George Nelson 1964, som en del av möblemanget"Action Office 1". Nelson arbetade mycket med att förnya kontorslandskapets traditionella möblemang.