STOLAR, 4 st, sengustavianska, Forsa, Hälsingland, 1800-talets början.
Genombruten rygg med vertikala spjälor. Kopplade ben i h-kryss.
Slitage, repor och märken/mindre stötskador. Renoverade och kompletterade, bland annat senare bemålade samt förstärkningar.