FERNAND LÉGER, signerad utställningskatalog, Galerie Alfred Flechtheim, Berlin 1928.
Fernand Léger, Galerie Alfred Flechtheim, Berlin W10, Lützowufer 13, 6. Februar bis 2. März 1928, med egenhändig dedikation till Otto Carlsund från Léger. Inbunden i grönt helband av skinn, präglad och förgylld dekor, ryggen med upphöjda bind.
Slitage. Någon obetydlig fläck.
Otto G. Carlsund, senare boksamlaren Dani Libenfeldt.