Fanerat med mahogny. Fem lådor. Svängda ben. Listverk och beslag av mässing. Utdragbar filtklädd skrivskiva. Längd 100. Bredd 62. Höjd 83 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage, repor och märken. Någon mindre fanerskada.